75. Sesja MUSICA MODERNA

INAUGURACJA 75. SESJI MUSICA MODERNA
Koncert laureatów 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz

29 listopada 2019, piątek, godz. 19.00

Czytaj więcej »

Fonie Lublina 2019 - koncert finałowy

1 grudnia 2019, godz. 18.00
Trybunał Koronny
Rynek 1, Lublin

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

75. Sesja MUSICA MODERNA

MŁODZI KOMPOZYTORZY. MŁODZI WYKONAWCY

4 grudnia 2019, środa, godz. 12.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
wstęp wolny

Czytaj więcej »

Moniuszko i muzyka religijna

17 listopada 2019, po Mszy Świętej o godz. 16.00
Bazylika oo. Dominikanów, Lublin

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Poranek Muzyczny dla Dzieci

„Na dachu świata”  Poranek Muzyczny dla Dzieci


17.11.2019 (niedziela), godz. 12.30


Wstęp wolny.

Czytaj więcej »

MUZYKA NOWA – NOWE TECHNOLOGIE

Koncert MUZYKA NOWA – NOWE TECHNOLOGIE

3 listopada 2019, godz. 17:00
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa

Bezpłatne karty wstępu
Czytaj więcej »

Jak Sąd uzasadnia skazanie pianisty

Szanowni Państwo,

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty z uzasadnienia wyroku, o którym tak głośno było kilka tygodni temu zarówno w mediach publicznych, jak i społecznych. Chodzi mianowicie o skazanie pianisty, Jarosława Janikowskiego w I instancji na karę grzywny w wysokości 2000 złotych za to, że graniem na fortepianie zakłócał spokój dzienny dwojgu mieszkańcom bloku w Konstancinie. Sędzia Sądu Rejonowego w Piasecznie, Agnieszka Szpilska, w swoim uzasadnieniu wskazuje, że zachowanie to wypełnia znamiona czynu opisanego w art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń. Sąd II instancji podtrzymał wyrok. Czekamy na jego uzasadnienie.

W sentencji publikowanego wyroku jest błąd – chodzi o słowa „zakłócał spokój oraz spoczynek nocny”. Na stronie 10 sama sędzia A. Szpilska, stwierdza, że nie doszło do zakłócania spoczynku nocnego, a omyłkowe słowa ze strony 1 powinny zostać skorygowane przez sąd odwoławczy. Co też sąd II instancji uczynił.

Tytułem komentarza: nie możemy dokumentu opublikować w całości, ze względu na dobra osobiste innych osób, zeznających w procesie. Za zgodą p. Jarosława Janikowskiego publikujemy fragmenty, które dotyczą jego samego i jego zeznań.

Zwracamy uwagę na fakt, iż w wyroku gra na fortepianie została zakwalifikowana jako wykroczenie z art. 51 § 1 kw, co może mieć dalekosiężne skutki w zakresie możliwości egzystowania w zawodzie muzyka; może także wywoływać skutki dla każdej innej głośniejszej czynności domowej.

To, co najbardziej dziwi nas, nie–prawników, to to, że sąd, zarówno I jak i II instancji, w swoich orzeczeniach pominął istnienie przepisów art. 112–115 Prawa o ochronie środowiska i wydanego na ich podstawie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku, które określają poziom dopuszczalnego hałasu w mieszkaniach. Przepisy i Rozporządzenie jak do tej pory zawsze były podstawą wydawania wyroków w podobnych sprawach, wyroków – dodajmy – korzystnych dla muzyków. Także Sąd Najwyższy wielokrotnie powoływał się na nie w swoim orzecznictwie. Niestety, brak oparcia się na obiektywnych miarach w przypadku tej sprawy wywołuje wrażenie uznaniowości końcowego werdyktu. Mamy prawo mieć wątpliwości, czy sąd zebrał materiał dowodowy w sposób wyczerpujący i czy rozważył wszystkie aspekty tej sprawy.

Czytaj więcej »

AKCJA ZNICZ


Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków od wielu lat organizuje w Warszawie Akcję Znicz. Symbolicznym światełkiem oraz tabliczką "W hołdzie i pamięci Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków" przywracamy pamięć o zmarłych muzykach, często legendarnych postaciach życia muzycznego i wybitnych osobowościach, którzy tworzyli nasze stowarzyszenie, działali w nim przez wiele lat, a którzy często byli samotni.

Czytaj więcej »

Moniuszko i muzyka hiszpańska

19 października 2019, godz. 18.00
Trybunał Koronny
Rynek 1, Lublin

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Serdecznie zapraszamy do Kalisza!

Serdecznie zapraszamy 26.10.2019, do Hotelu Komoda w Kaliszu gdzie odbędzie się benefis Mirosławy Kuczyńskiej, zasłużonej wykładowczyni Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Organizowany koncert jubileuszowy będzie częścią obchodów 100-lecie Szkoły muzycznej w Kaliszu. Środki zebrane z sprzedaży biletów orz aukcji będą przeznaczone na cele charytatywne, na rzecz Hospicjum w Kaliszu.


Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M