V Dni Muzyki

09.10.2023

21 października 2023 w Trybunale Koronnym w Lublinie o godz. 18.00 odbędzie się koncert kameralny Ludomir Michał Rogowski im memoriam w 142 rocznicę urodzin chorwacko - polskiego kompozytora.

Twórczość Ludomira Michała Rogowskiego jest wciąż odkrywana i różnorodna. Stanowi ona główny repertuar koncertu. Po raz pierwszy w ojczyźnie kompozytora, zabrzmi jego pieśń na sopran i fortepian o tematyce religijnej, w języku chorwackim Andele moj svety. Utwór ten, oprócz wyrazu głębokiej modlitwy, stanowi hołd wobec kultury i sztuki Dalmacji. Ludomir Michał Rogowski znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce o tematyce sakralnej na głosy solowe oraz twórczości chóralnej. Ten lubelski i warszawski kompozytor był również jednym z pierwszych twórców XX wieku, traktującym altówkę jako instrument solowy. Komponując taką muzykę, nawiązywał on nie tylko do spuścizny barokowej tradycji tradycji we współczesnej mu impresjonistycznej odsłonie, lecz również do twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina. Podczas koncertu słuchacze ponadto będą świadkami prawykonania Tryptyku Morskiego Mariana Sawy, napisanego do poezji urodzonej w Lublinie polskiej poetki-Anny Chodorowskiej. Uwieńczenie i ukoronowanie wydarzenia stanowią natomiast interpretacje saksofonowej muzyki kameralnej kompozytorów polskich: pochodzącego z Lubelszczyzny, urodzonego w Krasnymstawie Mariana Sawy oraz współczesnego twórcy, koncertującego pianisty i teoretyka Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. W programie znajdą się również utwory Fryderyka Chopina, a także kubańskiego kompozytora i pianisty pokolenia Ludomira Michał Rogowskiego. Joaquinna Nina y Castellanosa.

Wystąpią artystki: śpiewaczka Dorota Całek, saksofonistka Alicja Wołyńczyk – Raniszewska, altowiolistka Justyna Górska, pianistka Urszula Świerczyńska.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. 

Wstęp wolny!

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M