Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich

06.09.2023

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z Oddziałem Poznańskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków zapraszają na 21. edycję Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.

Koncert muzyków ludowych – dudziarzy i koźlarzy wielkopolskich odbędzie się przed gmachem Teatru Wielkiego w Poznaniu w niedzielę, 10 września br. Wystąpią najlepsi instrumentaliści z Wielkopolski – regionu, którego tradycyjna kultura muzyczna wsi zdominowana była od wielu wieków przez dudy. Z wielu niegdyś odmian tego ciekawego instrumentu do naszych czasów zachowało się pięć – wszystkich można będzie posłuchać na niedzielnym koncercie. Obok doświadczonych muzyków zagrają na nich także młodzi adepci trudnej sztuki dudziarskiej stawiający pierwsze kroki w jej opanowaniu.

Podczas dwudniowej imprezy odbędą się także warsztaty dla młodych muzyków, seminarium poświęcone ochronie i popularyzacji tradycji dudziarskich i koźlarskich, które w 2017 roku zostały wpisane na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a także konkurs dla budowniczych instrumentów dudowych oraz instrumentów lutniczych towarzyszących dudom w kapeli.

Realizacja imprezy stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Urzędu Miasta Poznania.

 

Program:

– warsztaty dla młodych muzyków – 9 IX 2023, godz. 16.30-19.00,
– seminarium na temat ochrony i popularyzacji tradycji dudziarskich i koźlarskich – 10 IX 2023, godz. 10.00-15.00, w foyer Teatru Wielkiego
– konkurs dla budowniczych instrumentów dudowych – 10 IX 2023, godz. 12.30, w foyer Teatru Wielkiego
– koncert kapel dudziarskich i koźlarskich oraz solistów – 10 IX 2023, godz. 15.00, przed gmachem Teatru Wielkiego

https://wbp.poznan.pl/folklor/wydarzenia/ogolnopolskie-konfrontacje-kapel-dudziarskich-2023/

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M