Akcja Znicz - Wspominamy

02.11.2020

Odszedł nieoczekiwanie. Pozostawił po sobie tylko dobre wspomnienia.
Był człowiekiem wielkiej wiary i pewnie chciałby, żebyśmy dzisiaj wspominając czas jaki mięliśmy dany z nim spędzić nie zapomnieli pomodlić się za jego duszę.
28.07.2020 r. – odszedł prof. Marek Szwarc
Wspomnijmy naszego Przyjaciela cudownego człowieka ,wybitnego artystę Roztaczającego niesamowitą energię i radość życia. Pełnego wiary i ufności w Boga.
Urodził się w Warszawie w 1939 roku. Studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. I.J Paderewskiego) w Poznaniu w klasie prof. Edwarda Statkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1962 roku otrzymał wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Rząd belgijski przyznał mu stypendium i w roku akademickim 1966/1968 pogłębiał umiejętności wiolinistyczne u André Gertlera w Brukseli, oraz Louisa Pouleta (muzyka kameralna). Ukończył oba kursy z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Sienne na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Franco Gulli (skrzypce) i Riccardo Brengola (muzyka kameralna).
W latach 1973–75 występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej jako solista i członek orkiestry.
40 lat swojego życia poświęcił pracy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Był muzykiem orkiestry, a w latach 1976-2002 jej koncertmistrzem.
Kiedy z inicjatywy Tadeusza Ochlewskiego, dyrektora PWM w 1967 roku powstała orkiestra kameralna „ Con moto ma cantabile” Marek Szwarc został jej liderem,a z czasem kierownikiem do końca jej działalności w roku 1982. Zespół w tym czasie przyciągał na koncerty tłumy publiczności, odegrał ważną rolę w popularyzacji muzyki dawnej, zwłaszcza polskiej.
Z Poznaniem nie rozstał się nigdy , bowiem w latach 1968 -90 wraz z pianistą prof. Waldemarem Andrzejewskim stworzył duet, z którym wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą.
W Poznaniu też rozpoczął swoją misję pedagogiczną (1968 r.) w Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego.
Nauczał również w Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Od 1991 roku prowadził zajęcia ze studiów orkiestrowych i zespołów kameralnych w Warszewskim UMFC. Swoją pedagogiczną pasję kultywował na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, gdzie prowadził klasę skrzypiec i orkiestrę.
W roku akademickim 2004/2005 prowadził klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Keimyunga w Daegu (Korea Południowa).
Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M