Prezentacja projektów Instytutu Muzyki i Tańca

15.10.2013

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Instytut Muzyki i Tańca oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na prezentację najnowszych projektów Instytutu Muzyki i Tańca, która odbędzie się 25 października o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej MCKiS w Warszawie.

W programie: premiera filmu „Kompozytor-rezydent”, reportaż z programu edukacyjnego IMiT „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” oraz prezentacja efektów programu MKiDN, realizowanego przez IMiT „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”.

Zamówiony przez Instytut Muzyki i Tańca krótkometrażowy film dokumentalny „Kompozytor - rezydent” (2013) wg scenariusza i w reżyserii Mai Baczyńskiej poświęcony jest sylwetkom czterech młodych twórców – Barbary Kaszuby, Zuzanny Niedzielak, Bartosza Kowalskiego i Jędrzeja Rocheckiego – uczestników II edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent”. Film zawiera fragmenty prób do koncertów i prawykonań ich utworów w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Płockiej Orkiestrze Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, a także wywiady z twórcami i innymi uczestnikami projektu. Młodzi kompozytorzy opowiadają w filmie o początkach swojej artystycznej drogi, prawykonanych utworach, swoich sukcesach i marzeniach.

Celem programu „Kolekcje - Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł i stworzenie im warunków do stałej obecności w przestrzeni publicznej. Dzięki pierwszej edycji programu, do końca roku powstanie 86 najnowszych dzieł muzyki współczesnej, w tym: 6 utworów solowych, 30 dzieł kameralnych, 6 dzieł audioscenicznych i 6 multimedialnych, 2 kompozycje elektroakustyczne, 10 dzieł wokalno-instrumentalnych, 23 dzieła symfoniczne oraz 3 dzieła sceniczne. Materiały wykonawcze zamówionych kompozycji (w polskiej i angielskiej wersji językowej), nagrania prawykonań, a także kompleksowa i zintegrowana informacja na temat twórców i współtwórców oraz szczegółów związanych z zamówionymi utworami i ich prawykonaniami, trafiają do sieci. W ich publikację zaangażowanych jest kilka instytucji, a koordynatorem działań jest Instytut Muzyki i Tańca.

Serdecznie zapraszamy!

Prezentacja ma charakter otwarty.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w prezentacji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie http://www.imit.org.pl/pl/muzyka-rejestracja.html do 23 października 2013 roku.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M