Moniuszko i muzyka religijna

12.11.2019

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Fonie Lublina poświęcony twórczości S. Moniuszki. Tym razem muzyka kompozytora zaprezentowana zostanie w kontekście szerokiego przekroju dzieł polskich o charakterze religijnym. Powszechnie wiadomo, że muzyka religijna stanowiła ważną część dorobku twórczego Moniuszki i to ona stanowić ona główną część niedzielnego programu. Usłyszą Państwo jednak nie tylko pieśni religijne Moniuszki, nawiązania do muzyki religijnej obecne w jego operach, a także jego preludia organowe, wykonywane zdecydowanie rzadziej niż religijna muzyka wokalno-instrumentalna. Dopełnieniem programu będą utwory organowe i chóralne kompozytorów kontynuujących nurt muzyki kościelnej po Moniuszce.
W programie zatem znajdą się pieśni religijne Stanisława Moniuszki, fragmenty oper "Halka" i "Flis", preludia organowe Moniuszki, utwory inspirowane pieśniami religijnymi Mieczysława Surzyńskiego, nieco młodszego od Moniuszki twórcy, którego twórczość skupiła się na dziełach organowych, a także kompozycje chóralne zarówno nawiązujące, jak i pozostające w kontrapunkcie ze stylem Moniuszki.
Utwory wykonają:
Dorota Szostak-Gąska - mezzosopran
Jakub Gąska - tenor
Elżbieta Charlińska - organy
oraz Chór Chłopięcy Słowiki Lubelskie pod dyrekcją Irena Sołtan-Wąsik
Słowo o muzyce wygłosi Ewa Kuszewska

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 listopada po Mszy Świętej o godz. 16:00 w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie.
Wstęp na koncert jest wolny.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasto Lublin.

Patronatem honorowym objęli go Pan Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.

Mecenas – Hotel Victoria Lublin.

Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Radio Centrum, Gość Niedzielny Lubelski, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Partnerami są: STOART, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Bazylika Dominikanów W Lublinie

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M