Rocznica śmierci Pani Profesor Ireny Dubiskiej

30.05.2019


Dnia 1 czerwca 2019 roku mija 30 lat od odejścia Pani Profesor IRENY DUBISKIEJ – wybitnej skrzypaczki i pedagoga. Była w gronie Członków-Założycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, a przez ponad 30 lat (od października 1957 do końca życia) pełniła zaszczytną i ważną funkcję Przewodniczącej Komisji Kwalifikacyjnej naszego stowarzyszenia - „dzierżyła klucze do SPAM”. Cechował Ją obiektywizm i wierność statutowi i tymi zasadami kierowała się podczas swej działalności społecznej. W 1966 roku otrzymała Doroczną Nagrodę SPAM, a w 1972 – Złotą Odznakę. W 1974 roku Walny Zjazd przyznał Pani Profesor najwyższe wyróżnienie – tytuł Członka Honorowego.
Przez 70 lat działalności pedagogicznej, w szkołach muzycznych różnych stopni, a przede wszystkim w warszawskiej Akademii Muzycznej wychowała wielu skrzypków, wśród których jest Wanda Wiłkomirska oraz ostatni uczeń - Grzegorz Pytlak. Juror wielu konkursów międzynarodowych i krajowych. 
Na estradzie debiutowała w 1908 roku, a następnie jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce i za granicą (m.in. w duecie z Karolem Szymanowskim, którego utwory wykonywała), także grając na koncertach konspiracyjnych podczas drugiej wojny światowej. 
Uhonorowana m.in. Orderem Sztandaru Pracy II kl., Nagrodą Państwową II st., Członek-Założyciel SPAL, Honorowy Obywatel m. Poznania.. 
Zmarła w wieku lat dziewięćdziesięciu w wyniku bestialskiego napadu, jaki miał miejsce w Jej mieszkaniu. Pogodna, serdeczna, życzliwa – taką Ją pamiętają Ci, którzy mieli zaszczyt i przyjemność z Panią Profesor Ireną Dubiską obcować. Katarzyna Janczewska -SołomkoBenefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M