Moniuszko i muzyka rosyjska

08.05.2019

Stanisław Moniuszko i muzyka rosyjska 
11 maja 2019, godz 18:00
Trybunał Koronny

WSTĘP WOLNY

To co łączy muzykę Moniuszki z literaturą muzyczną Rosji XIX wieku to przede wszystkim liryzm i kształtowanie melodii w oparciu o idiom muzyki słowiańskiej. W obu krajach w końcu muzyka stała się wówczas narzędziem do manifestacji swojej tradycji. Ze względu na wspólny mianownik estetyczny, tak Moniuszko jak i twórcy rosyjscy komponowali dzieła odnajdujące swoje miejsce w poczuciu wrażliwości społecznej całej XIX-wiecznej Europy. I choć Moniuszce mimo szczerych chęci nie udało się osiągnąć międzynarodowej kariery, to przyczyn takiego stanu rzeczy doszukiwać należy się raczej w panoramie trudnych procesów społeczno-politycznych. Inaczej potoczyło się życie choćby Piotra Czajkowskiego, który takiej kariery się doczekał.
W ramach koncertu zaprezentowane zostaną m.in. pieśni Moniuszki wiążące go z tradycją kresową tj. Do Niemna i oczywiście te, sięgające swoją tematyką do tradycyjnych, polskich obyczajów. Wśród miniatur Czajkowskiego publiczność odnajdzie romantyczne uwielbienie natury i nieustający pociąg do jej piękna, czego dowiodą nie tylko pieśni, ale także fragmenty cyklu miniatur fortepianowych "Pory roku". Zwieńczeniem programu staną się fragmenty oper – "Hrabiny" Moniuszki – muzycznej zapowiedzi powstania styczniowego i "Damy Pikowej" Czajkowskiego (słynny "Romans Poliny"). Nie zabraknie także akcentu rosyjskiej opery narodowej w postaci fragmentów z opery "Borys Godunov" Modesta Mussorgskiego.
Utwory wokalne wykonana mezzosopranistka – Natalia Skipor. Przy fortepianie towarzyszył jej będzie oraz solowo zagra Kamil Turczyn. Słowo wiążące wygłosi Andrzej Wojtaszek.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasto Lublin.
Mecenas projektu - Hotel Victoria Lublin
Patronatem honorowym objęli go Pan Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.
Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Radio Centrum, Gość Niedzielny, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Partnerami są: STOART, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Klasztor oo. Dominikanów.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M