I Ogólnopolski Konkurs Obojowy im. Bohdana Łukaszewicza

24.04.2019

I Ogólnopolski Konkurs Obojowy im. Bohdana Łukaszewicza

 
Fundacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej „TERAZ MUZYKA”
oraz Zespół Szkół Muzycznych w Białymstoku
organizują w dniach 06 - 07.05.2019 r.
I Ogólnopolski Konkurs Obojowy
skierowany do uczniów szkół muzycznych I i II st.
oraz dla studentów wyższych uczelni muzycznych z całego kraju
grających na pięknym, ale trudnym i mało znanym instrumencie, jakim jest obój.

Ideą Konkursu jest propagowanie gry na oboju 
i zachęcanie już grających na nim uczniów i studentów 
do rozwijania swoich umiejętności i muzykalności, 
a także popularyzowanie tego ciekawego instrumentu.

Regulamin i formularz zgłoszenia zamieszczone zostały na stronie internetowej Fundacji www.terazmuzyka.eu a bliższe informacje można uzyskać pisząc wiadomość naterazmuzyka@post.pl oraz dzwoniąc: 602 872 004 i 603 349 134.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w budynkach 
Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku 
– dawnych salach Filharmonii Białostockiej 
- Sali Koncertowej i Sali Kameralnej.

W jury Konkursu zasiądą wybitni polscy oboiści - profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni muzycznych.

Konkurs nosi imię wybitnego oboisty związanego z Białymstokiem
Bohdana Łukaszewicza, 

Pan Bohdan Łukaszewicz – Patron Konkursu - znany białostockim melomanom i nie tylko im - gawędziarz i rowerzysta - urodził się pod Wilnem w 1929 roku. 
Po wielu perypetiach życiowych związanych z przedwojenną, wojenną i powojenną historią naszego kraju (dzieciństwo w majątku pod Wilnem, zesłanie z rodziną na Sybir, powrót, edukacja i praca w Polsce powojennej, zetknięcie się z muzyką i grą na oboju w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze") osiadł z rodziną w Białymstoku i właśnie na Podlasiu, gdzie uczył w białostockim Zespole Szkół Muzycznych, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie - Filii w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku) i był pierwszym oboistą Filharmonii Białostockiej miała miejsce jego największa przygoda muzyczna, trwająca ponad 50 lat.

Pan Bohdan Łukaszewicz, zwany przez uczniów Profesorem, chociaż nie uzyskał de facto tego tytułu naukowego, wychował i wykształcił bardzo wielu wybitnych muzyków – oboistów, 
grających jeszcze do dzisiaj w orkiestrach krajowych i zagranicznych oraz uczących dzieci i młodzież w różnych szkołach muzycznych. 
Jego uczniowie przez wiele lat utrzymywali się w czołówce laureatów konkursów i przesłuchań muzycznych w kraju i nawet mówiło się wśród oboistów o swoistej "szkole białostockiej".

Konkurs powstał w pierwszą rocznicę śmierci p. Bohdana, który w wieku 89 lat zmarł w wyniku wypadku drogowego. 
W maju 2019 r. patron Konkursu skończyłby 90 lat.

W ramach Konkursu odbędą się 2 koncerty 
- Koncert Wieczorny – Gala Konkursowa – 06.05.2019 o godz. 19.00 oraz Koncert Laureatów – 07.05.2019 o godz. 16.00

Wstęp na przesłuchania Konkursowe oraz oba koncerty jest bezpłatny.

Fundacja „Teraz Muzyka” jest pozarządową instytucją kultury powstałą 12 lat temu w Białymstoku i posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Zajmuje się organizowaniem szeroko pojętej edukacji artystycznej, warsztatów, kursów, seminariów ale także konkursów i festiwali muzycznych. Naszym dziełem są także wydarzenia muzyczne i koncerty odbywające się w Białymstoku i w innych miastach kraju, których wykonawcami są podopieczni Fundacji a także artyści i muzycy profesjonalni współpracujący z Fundacją. 

„Teraz Muzyka” jest organizacją non-profit, w związku z tym na organizowane wydarzenia pozyskuje środki od instytucji państwowych i samorządowych, darczyńców, partnerów a także adresatów i uczestników warsztatów oraz koncertów. Współpracowała już w tym zakresie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, wielokrotnie z Urzędem Miejskim w Białymstoku i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, z Operą i Filharmonią Podlaską i Teatrem Dramatycznym, z państwowymi i pozarządowymi instytucjami kultury w kraju oraz ze szkołami i placówkami kształcenia artystycznego oraz szkołami, przedszkolami i uczelniami artystycznymi.

AGENDA WYDARZENIA

6 maja 2019 (poniedziałek)
1. godz. 9.00 – Sala Kameralna - Inauguracja Konkursu, przywitanie gości, jurorów, uczestników i nauczycieli, odczytanie listy darczyńców Konkursu.
2. godz. 9.30 – Sala Kameralna – rozpoczęcie przesłuchań konkursowych
3. godz. 13.30 – 15.00 – przerwa obiadowa
4. godz. 15.00 – 17.00 – dalsza część przesłuchań konkursowych 
5. godz. 18. 00 – 18.30 – próba sytuacyjna Koncertu Wieczornego w Sali Koncertowej
6. godz. 19.00 – 20.30 – Koncert Wieczorny – Gala Konkursowa - podziękowanie darczyńcom i partnerom Konkursu za ufundowanie nagród zwycięzcom

7 maja 2019 (wtorek)
1. godz. 9.30 – 13.30 – Sala Kameralna – dalsza część przesłuchań konkursowych
2. godz. 11.00 – 15.30 – Aula Koncertowa 201 szkoły muzycznej – próby do Koncertu Laureatów 
3. godz. 16.00 – 17.30 – Aula Koncertowa 201 szkoły muzycznej - Koncert Laureatów - wręczenie nagród ufundowanych przez darczyńców i partnerów zwycięzcom Konkursu, występ Orkiestry Konkursowej i wybranych przez jury nagrodzonych uczestników 

Konkursowi będą towarzyszyć dwie wystawy.

Wystawa fotograficzna „SOLO” obrazująca jednoczenie się wiolonczelistki z instrumentem wśród łagodności i dynamiczności muzyki. Głębia, miękkość i łagodność, a z drugiej strony mocne, niskie brzmienie czyni wiolonczelę metaforycznym odzwierciedleniem kobiety. 
Jej autorem jest Iwo Świątkowski – artysta fotografik, grafik, plakacista, członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, założyciel galerii sztuki „Galeria Kreatywna”. Autor 34 wystaw indywidualnych i współautor 7 – krajowych i zagranicznych. Promotor młodych twórców. 

Druga wystawa „Wariacja na temat” to malarstwo intuicyjne. 
Adam Pikuliński zafascynowany wystawą Iwo Świątkowskiego „Solo” namalował swoją wizję. Pokazał mnóstwo koloru i dynamiki odebranej z czarno białych obrazów wcześniejszej wystawy. 
Artysta po raz pierwszy zadebiutował w Muzeum Przyrody 
w Drozdowie podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego i 
Sztuk Wszelakich – Łomża, Ja i Ty. Został zauważony przez właściciela Galerii Kreatywnej – Iwo Świątkowskiego, który jest „odkrywcą talentów” i od tamtej pory trwa ich współpraca. 
Obrazy Adama emanują niesamowitą energią i bogatą paletą kolorów, a to wszystko zawdzięcza wykorzystaniu swojej intuicji, która prowadzi go poprzez proces twórczy.
„Wariacja na temat” to kolor przekładany na muzykę i muzyka 
przekładana na kolor. To ekspresja ferii barw serca autora. 

Goście specjalni Koncertu Wieczornego 6 maja 2019 r. to Danuta Terpiłowska, Katarzyna Garłukiewicz oraz Yulia Pecceu.

Danuta Terpiłowska – live coach, twórczyni „Terapii Sercem”, mająca doświadczenie jako pedagog, reżyser, twórca teatru, wieloletni pracownik Polskiego Radia, społecznik.
Z wykształcenia polonistka oraz absolwentka The Polish Open University - Zarządzanie i marketing. Autorka tekstów pisanych tzw. chanelingiem, wydanych w formie książki i audio-booka „Przekazy mocy, mądrości i miłości” oraz artykułów publikowanych w prasie. Diagnozuje i uwalnia blokady dotyczące spraw prywatnych i zawodowych. 
Harmonizuje związki, otwiera na kreatywne, harmonijne, spełnione życie.

Katarzyna Garłukiewicz 
białostoczanka, wokalistka, śpiewa w białostockim zespole deMorela. Znana szerszej publiczności jako finalistka programu TVP1 "Śpiewaj i walcz" (razem z zespołem) oraz uczestniczka "The Voice Of Poland”.

Yulia Pecceu 
urodziła się na Ukrainie, posiada obywatelstwo belgijskie. 
Pochodzi z muzycznej rodziny. Jej dziadek był dyrygentem w kijowskiej operze, matka jest dyrygentem i pedagogiem muzycznym, ojciec zawodowym muzykiem. 
Yulia zaczęła swoją karierę wokalną w chórze w Kijowie. 
W wieku 16 lat przeprowadziła się do Belgii, gdzie uczyła się śpiewu 
i wzięła udział w belgijskiej edycji „The Voice of Vlaanderen”. 
4 lata temu przeprowadziła się do Polski i od tamtej pory mieszka w Białymstoku, gdzie kontynuuje swoją przygodę z muzyką.

Koncert Laureatów - wtorek 7.05.2019 godz. 16 - odbędzie się w Auli Koncertowej 201 w budynku ZSM w Białymstoku. Wystąpią w nim wybrani przez jury nagrodzeni uczestnicy, którym nagrody wręczą ich fundatorzy - darczyńcy i partnerzy Konkursu. Zwycięzcom części koncertowej Konkursu towarzyszyć będzie Orkiestra Konkursowa.

Na foyer wokół sal, gdzie odbywać się będą przesłuchania konkursowe i Koncert - Gala Konkursowa - oprócz dwóch wystaw plastycznych można będzie obejrzeć wystawę instrumentów, wypróbować stroiki syntetyczne firmy Legere, zakupić nuty i akcesoria muzyczne oraz obejrzeć i zakupić wiele innych interesujących produktów wystawionych przez darczyńców i partnerów Konkursu.

Regulamin Konkursu i Formularz Zgłoszenia zamieszczone zostały na stronie internetowej Fundacji www.terazmuzyka.eu a bliższe informacje można uzyskać pisząc wiadomość naterazmuzyka@post.pl oraz dzwoniąc: 602 872 004 i 603 349 134.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M