Premiera "Króla Rogera" i Nagroda "Orfeusz" dla Mariusza Kwietnia


PREMIERA OPERY „KRÓL ROGER” NA SCENIE OPERY KRAKOWSKIEJ

 

W maju 2015 roku „Król Roger” Karola Szymanowskiego z Mariuszem Kwietniem w roli głównej został owacyjnie przyjęty przez publiczność w Covent Garden - Royal Opera House w Londynie. 

W piątek 13 listopada 2015 roku widzowie mogli podziwiać dzieło Szymanowskiego z Mariuszem Kwietniem w partii Rogera na deskach Opery Krakowskiej. Na premierę „Króla Rogera”, opery która zaistniała już na najbardziej znaczących scenach świata, krakowscy melomani czekali z wielką niecierpliwością. Spektakle premierowe zostały znakomicie przyjęte przez widzów, którzy nagrodzili artystów owacją na stojąco. 

Spektakl został zrealizowany w ramach prezentacji polskiej twórczości operowej w roku obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, podobnie jak  towarzysząca premierze wystawa pt. „Szymanowski w Operze Krakowskiej”.

Przedstawienie wyreżyserował Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, scenografię zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy Michał Znaniecki.  

W partiach solowych wystąpili: Mariusz Kwiecień (Roger), Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy (Pasterz), Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski (Edrisi), Przemysław Firek, Jacek Ozimkowski (Arcykapłan), Monika Korybalska (Diakonisa). Orkiestrę, Chór, Chór Dziecięcy oraz Balet Opery Krakowskiej poprowadził Łukasz Borowicz.

Po piątkowym spektaklu premierowym, podczas tradycyjnego spotkania przy lampce wina Mariusz Kwiecień odebrał z rąk prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Jana Popisa statuetkę „Orfeusz 2013”. Artysta został wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki operowej, które w sposób tak znaczący umacniają prestiż polskich artystów muzyków na scenach operowych świata.

Gratulując realizatorom i wykonawcom wspaniałej inscenizacji „Króla Rogera”, Jan Popis  wyraził swoje wielkie uznanie dla kreacji jaką stworzył Mariusz Kwiecień. Zaznaczył, że przyznawana od 1964 roku nagroda „Orfeusz”, to prestiżowe wyróżnienie, a jej laureaci stanowią plejadę wybitnych osobowości polskiego świata muzycznego. 

czytaj więcej na: http://www.opera.krakow.pl/pl/aktualnosci/premiera-opery-krol-roger-na-scenie-opery-krakowskiej

Fotoreportaż: Marek Grotowski 


KRÓL ROGER - PREMIERA

13 listopada 2015 r. Opera Krakowska

Kompozytor: Karol Szymanowski

OBSADA:

Roger | Mariusz Kwiecień
Roksana | Katarzyna Oleś-Blacha
Pasterz | Pavlo Tolstoy
Edrisi | Adam Sobierajski
Arcykapłan | Przemysław Firek
Diakonisa | Monika Korybalska

ORKIESTRA, CHÓR, CHÓR DZIECIĘCY i BALET OPERY KRAKOWSKIEJ


„Król Roger” jest operą niezwykłą. Niezwykły był już sam poczęty w wyobraźni kompozytora i z mistrzostwem przez Jarosława Iwaszkiewicza zrealizowany pomysł libretta (…). Niezwykła wreszcie była sama muzyka łącząca śmiałą nowoczesność z par excellence operową śpiewnością partii solowych i teatralną efektownością scen zespołowych” – tak o operze Karola Szymanowskiego napisał Józef Kański.

Krakowska inscenizacja Michała Znanieckiego zakotwiczona jest we współczesności, by skupić się na uwypukleniu „ludzkiego” wymiaru opery Szymanowskiego. Roger to postać, która przechodzi transformacje emocjonalne i mentalne. Poszukując swojego ja, własnej tożsamości ludzkiej i seksualnej, zadaje fundamentalne pytania egzystencjalne. Mężczyzna, głowa rodziny, ojciec, mąż. Pozorny spokój, ład i harmonia zostają zburzone.  Spektakl opowiada o efekcie motyla, który prowokuje Pasterz. Zmusza do introspekcji i wyborów, które powodują nieodwracalne zmiany, a wręcz katastrofy. Spokój rodziny, praw i schematów eksploduje odkrywając ukryte instynkty, popędy, marzenia zarówno Rogera jak i Roksany. Czy ten hedonizm i podążanie za nieznanym doprowadzi ich do satysfakcji, czy tylko do wiecznego szukania sensu bycia? Szymanowski i Iwaszkiewicz stawiają wiele pytań i tez, ale nie dają ostatecznych odpowiedzi. Świat zewnętrzny się zawali i  nie ma już powrotu do Pałacu Praw: zostaje poszukiwanie szczątków porzuconej stabilizacji, młodości, harmonii. Tylko czy było warto? Na to pytanie bohater znajdzie odpowiedź dopiero w pośmiertnym tunelu do słońca.

http://www.opera.krakow.pl/pl/repertuar/spektakl/353/krol-roger-premiera


Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M