Koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”

04.05.2015

Serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”
poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.

Koncert odbędzie się 17 maja 2015r. o godz. 13.00
w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

  

„SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH”

 

Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się pieśniami hiszpańskimi z przełomu renesansu i baroku, odkrytymi niedawno przez zespół „Ad libitum” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G. F. Händla „No se emenderá jamás”, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango oraz Chaconne – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, przedstawiają różnorodne aspekty muzyki. Ciekawostką repertuarową jest także jedna z czterech sonat T. Giordaniego napisana na gitarę i basso continuo. Jest to niezwykle nastrojowy, a zarazem energetyczny utwór, w którym przenikające się wzajemnie style galant i Empfindsamer Stil tworzą oryginalne oraz nowatorskie dzieło. Krótkie pieśni Seguidillas boleras F. Sora o zabarwieniu humorystycznym i groteskowym poruszają także poważną tematykę. Niektóre czerpią z hiszpańskiego renesansu poprzez zastosowanie terminologii religijnej. Pisane są zawsze w rytmie bolera, ich cechą charakterystyczną jest nagłe, niespodziewane zakończenie, które ma na celu zaskoczenie publiczności – tzw. bien parado. W programie nie zabraknie również utworów jednego z czołowych hiszpańskich kompozytorów XX w., twórcy słynnego Concierto de Aranjuez – Joaquína Rodrigo. W jego pieśniach znaleźć można nie tylko aspekt uczuciowy, ale także opisy pejzaży i miast, pracy i codziennego życia. Koncert wieńczy niezwykle interesująco opracowany utwór – „Ave Maria Andina”, zawierający zarówno części kontemplacyjne jak i bardzo wirtuozowskie oraz motoryczne.

Katarzyna Puch, Małgorzata Włodarczyk, Paulina Tkaczyk

 


Wystąpi Zespół Ad libitum w składzie:

 

Katarzyna Puch – sopran

Małgorzata Włodarczyk – gitara klasyczna

Paulina Tkaczyk - klawesyn

  

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

 

Ad libitum to zespół wokalno-instrumentalny, stworzony przez trzy absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach, Freiburgu i Monachium, które połączyła wspólna pasja – muzyka. Zespół z dużym powodzeniem wykonuje muzykę różnych epok – poczynając od dawnej – renesansowej i barokowej, poprzez klasyczną, romantyczną, aż po współczesną. W repertuarze posiada również szereg autorskich aranżacji. Błyskotliwy, a zarazem najwierniejszy sposób interpretacji, gracja, elegancja i wysoki poziom artystyczny zespołu zdobyły już uznanie szerokiej publiczności.

Foto: J. Lipowski

 Profesjonalizm artystek podkreśla ich udział
w różnorodnych kursach mistrzowskich, licznych koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą, jak np. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (Słowacja), Festival Baroque d’Auvergne (Francja), Letnie Koncerty Kameralne (Dobra), Letnie Podgórskie Koncerty (Kraków), Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aby urozmaicić ofertę koncertową Ad libitum zaprasza do współpracy różnych muzyków. Zespół nawiązuje współpracę z kompozytorami, którzy wzbogacają literaturę muzyczną utworami na jego nietypowy skład.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M