Chwile ulotne

04.08.2022

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Chwile ulotne”.

Niedziela 07.08.2022, godz. 18:30
Sień Główna, Pałac Radziwiłłów Nieborowie
Wstęp wolny
Liczba miejsc siedzących ograniczona

Wystąpi: Maria Gabryś - Heyke - fortepian

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy
- Pieśń bez słów E-dur op. 30 nr 3

Fanny Hensel-Mendelssohn
- Pieśń bez słów E-dur op.2 nr 3

Karol Mikuli
- Reverie op. 9 nr 6
- Ballada B-dur op. 21

Aleksander Michałowski
- Preludium b-moll op. 9
-Ballada B-dur op.30

Adolphe Gutmann
- Nokturn As-dur op. 8 nr 1
-Bolero C-dur op. 35

Fryderyk Chopin
- Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
- 4 Mazurki op. 17
- Walc a-moll op. posth. WN 63
- Polonez A-dur op. 40 nr 1

Dyrektor artystyczny: Wojciech Świętoński
_____________________________________________
Biogramy artystyczne:
MARIA GABRYŚ-HEYKE jest pianistką o szerokich zainteresowaniach muzycznych, specjalizującą się w grze na instrumentach historycznych, absolwentką Scholi Cantorum Basiliensis (fortepian historyczny w klasie prof.Jespera Christensena), wyższej szkoły muzycznej w Lucernie, Szwajcaria (prof. Ivan Klansky)oraz Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie (prof. Teresa Manasterska).

Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Artystka ma też w swym dorobku wiele prawykonań(Marta Ptaszyńska, Marian Sawa, Aldona Nawrocka). Występowała w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed cesarzem Japonii Akihito. Brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu i Mariańskich Łaźniach, a także w Murten Classics Festival, Mendelssohn Musikfestwoche Wengen(Szwajcaria), w słoweńskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Maribor, Ragaška Slatina, Ptuj) oraz w festiwalu muzyki kameralnej w Kyoto(Japonia).

Artystka ma na swym koncie znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych – jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Moravicí (Czechy), Edwin Fischer-Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria) i konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia). W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum-Est-Polonia.

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Schweizer Radio DRS 2 oraz rejestracji fonograficznych: Ars Produktion, ForTune, Chopin University Press, Sarton i Naxos. Jej płyty CD (Marian Sawa - Naxos, Adolphe Gutmann - Chopin University Press) były nominowane do nagrody “Fryderyk 2017” i “Fryderyk 2022”. Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiadała w jury konkursów pianistycznych(Mariańskie Łaźnie, konkurs RAHN w Zurichu, Międzynarodowy Konkurs dla Dzieci i Młodzieży w Brześciu) oraz prowadziła kursy mistrzowskie w Lucernie(Szwajcaria), Daejon (Korea Płd.), Łucku(Ukraina) oraz Brześciu(Białoruś).

Jest opiekunem artystycznym “Koncertów pod gwiazdami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz cyklu koncertów “Fortepian Szopena” w Muzeum C.K.Norwida w Dębinkach.


Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M