Zmarł Jan Krentz

17.09.2020
Dnia 14 września 2020 roku odszedł JAN KRENZ - wybitny dyrygent, a także kompozytor, Członek Honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Dr h.c. Akademii Muzycznej Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (2000), Dr h.c. Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2018).
Po studiach pianistycznych u Zbigniewa Drzewieckiego, kompozytorskich u Kazimierza Sikorskiego oraz dyrygentury pod kierunkiem Kazimierza Wiłkomirskiego w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dyplom z odznaczeniem), 6 stycznia 1946 roku debiutował w Łodzi i od tego momentu pracował z orkiestrami w kraju i za granicą (m.in. z Orkiestrą Denmarks Radio w Kopenhadze, zespołami symfonicznymi w Berlinie, Dreźnie, Leningradzie, Amsterdamie), był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bydgoskiej, Filharmonii Krakowskiej, a przez kilkanaście lat Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; współpracował też z Teatrem Wielkim w Warszawie. Kierowane przez Niego orkiestry odnosiły sukcesy na wielu estradach świata.
Był autorem utworów symfonicznych oraz muzyki do sztuk teatralnych i do filmów.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim OOP (2000), Złotym Krzyżem Zasługi (1952), Złotym Medalem "Za Zasługi dla Kultury - Gloria Artis" (2005), uhonorowany Nagrodą Państwową II st. (1955) i I st. (1972), Nagrodą ZKP (1968, 1996), Nagrodą Miasta Katowic (1957); w 1955 otrzymał "Diamentową batutę". W 2011 otrzymał honorową nagrodę KoryV feusz Muzyki.
Odegrał bardzo dużą rolę w historii polskiej kultury muzycznej.


Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M