Moniuszko i Fryderyk Chopin

14.08.2019

Mimo wakacji, cykl koncertów „Fonie Lublina” trwa nieprzerwanie. W sierpniu przyszła pora na skonfrontowanie muzyki S. Moniuszki z najbardziej eminentną dla polskiego romantyzmu twórczością Fryderyka Chopina. Co łączyło, a co dzieliło tych dwóch najbardziej znanych przedstawicieli polskiej muzyki XIX wieku – o tym dowiedziecie się Państwo podczas najbliższego z koncertów.
O Fryderyku Chopinie mówi się jako o romantyku; Moniuszkę zaś często przedstawia się jako pozytywistę. Na gruncie historycznym i estetycznym, teza ta broni się jako prawdziwa, jednak gdy z bliska przyjrzy się muzyce obu artystów, okaże się, że nie dzieli ich aż tak dużo, jak powszechnie się uważa.
W programie znajdą się pieśni obu kompozytorów – zarówno te znane , jak i te zdecydowanie rzadziej wykonywane. Ten trzon uzupełniony zostanie przykładami twórczości kontynuatorów ich tradycji – wybitnych pianistów -kompozytorów oraz twórców oper i pieśni.
Wystąpią:
Ewa Biegas – sopran
Agnieszka Schulz - Brzyska– fortepian
Grzegorz Biegas – fortepian.
Słowo o muzyce, w zastępstwie za Andrzeja Wojtaszka, wygłosi
Karol Furtak.

Projekt realizowany dzięki wsparciu
Miasto Lublin.
Patronatem honorowym objęli go Pan
Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.
Mecenas –
Hotel Victoria Lublin.
Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Radio Centrum, Gość Niedzielny, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni,
POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Partnerami są: STOART,
Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Klasztor oo. Dominikanów.