Muzykiem być

06.10.2017

Muzykiem być

11.10.2017, godz. 17.00
Państwowa Szkoła Muzyczna w Turku

Wstęp wolny

Muzykiem być?” w Turku

To kolejne artystyczno-edukacyjne spotkanie z cyklu organizowanego przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich. Warsztaty z młodymi skrzypkami poprowadzi Celina Kotz, która wieczorem zagra koncert wraz z akordeonistą Łukaszem Brzeziną.


Realizowany przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich warsztatowo-koncertowy cykl pod hasłem „Muzykiem być?” jest owszem okazją do posłuchania dobrej muzyki w wykonywaniu najbardziej utalentowanych młodych artystów, ale także spotkaniem, które ma skłonić młodych adeptów sztuki do rozważań, dlaczego zostali uczniami szkoły muzycznej, czy chcą być zawodowymi muzykami, a jeśli tak to chcą być solistami, kameralistami czy członkami orkiestr.

Najwięcej okazji do rozmów z uczniami będzie miała Celina Kotz, która w ciągu dnia poprowadzi warsztaty z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Turku. Dyrektor Turkowskiej szkoły, Marta Janicka, nie po raz pierwszy entuzjastycznie odniosła się do pomysłu Fundacji i zaangażowała we wspólną organizację przedsięwzięcia. Cykl „Muzykiem być?” z założenia realizowany jest w tych miejscowościach południowej Wielkopolski, w których nie ma filharmonii i nie ma lub jest niewielu twórców przygotowujących słuchaczy do odbioru muzyki klasycznej.

Bohaterka popołudniowego koncertu, Celina Kotz, to zdobywczyni najwyższych nagród skrzypcowych konkursów w Polsce i za granicą, która choćby w zeszłym roku debiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, zdobyła tytuły Najlepszego Wielkopolanina i Najbardziej obiecującego polskiego skrzypka
oraz Nagrodę Publiczności na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Również w zeszłym roku - w ramach Kolekcji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich - nagrała wraz z kolegami, jako członkini Tria im. Wiłkomirskich, płytę z utworami Antona Areńskiego. Wydany przez firmę DUX krążek zarejestrowano w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego. Jej sceniczny towarzysz, akordeonista Łukasz Brzezina, to także laureat wielu prestiżowych konkursów i stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jako solista i kameralista występował w Polsce, Francji,  USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech.

Niezwykle atrakcyjnie przedstawia się repertuar ich wspólnego występu:

Astor Piazzolla - Cztery pory roku w Buenos Aires - Zima, Wiosna

Astor Piazzolla - Historia Tanga - Bordel 1900, Nightclub 1960

Graziane Finzi - Impression Tango

Camille Saint-Saëns - Danse Macabre

Fritz Kreisler - Mały wiedeński marsz, Liebeslied, Chiński tamburyn


Koncert, w którego pierwszej części zaprezentują się uczestnicy warsztatów, odbędzie się w środę, 11 października, w PSM w Turku o godzinie 17.00. Projekt „Muzykiem być” jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. WSTĘP WOLNY.