KONCERT JAKUBOWY

18.07.2017
KONCERT JAKUBOWY 

25.07.2017, godz. 19.45 
Bazylika Konkatedralna Św. Jakuba 
ul. Staszica, OLSZTYN
Wykonawcy:
Dominika Zamara – sopran (Polska/Włochy)
Silvano Rodi – organy (Włochy)
Jarosław Ciecierski – organy (Polska)

Wstęp wolny 


Tradycja „kameralnego muzykowania olsztynian i ich gości” w dzień św. Jakuba (25 lipca) należy do najbardziej rozpoznawalnych w katedralnym festiwalu. Pamiętamy, że to nie jest tylko patron Parafii, ale i Miasta, widniejący w jego herbie! Z muzycznego punktu widzenia to wyjątkowa okazja do realizowania projektów uzupełniających recitale organowe o bardziej „otwartą” formę koncertu, który zarazem godnie wpisywałby się w Dni Olsztyna.

W tym roku będzie coś prostego, a zarazem szczególnego. Dwóch organistów, jeden z Włoch, a drugi z Olsztyna (są oni w dodatku równolatkami!) umówiło się na rodzaj „pojedynku”, nie tylko wykorzystując dwa instrumenty katedralne, nie tylko ustalając ciekawe konkurencje, ale zapraszając do swojego grona „białogłowę”, która oba kraje łączy w sobie, ponieważ jest rodem z Wrocławia, ale mieszka na stałe we Włoszech i koncertuje jako wokalistka na całym świecie. Zaśpiewa ona z towarzyszeniem organowym religijne arie baroku i klasycyzmu, ale przypomnimy też sobie piękne sceny z oper Verdiego i Belliniego. Nie zabraknie nawet kompozycji aranżowanych specjalnie na troje wykonawców!

Taka formuła koncertu czyni go nie tylko wciągającym dla samych artystów, którzy na pewno zechcą „dać z siebie wszystko”, ale przede wszystkim dla słuchaczy, bo usłyszą oni dużą porcję znakomitej, bardzo starannie dobranej muzyki na ten wyjątkowy dzień Imienin Miasta.