I. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

07.11.2014
Artyści ze Szwajcarii, USA i Polski. Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią.

3 listopada 2014 rozpoczyna się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu”.

Festiwal odbędzie się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. i jest organizowany przez Fundację „AVE ARTE”. Jego celem jest przypomnienie i spopularyzowanie wiekopomnych dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy artysty, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Virtutti Militari, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy – Ignacego Jana Paderewskiego.

Organizatorzy planują, by Festiwal na stałe się wpisał w kalendarz stałych stołecznych imprez kulturalnych i stał się miejscem prezentacji dokonań naszego Wielkiego Rodaka.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 3 listopada koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.

Następnego dnia zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie na dwuczęściowy panel dyskusyjny w Pałacu Myślewickim, który rozpocznie się o godzinie 11.00.  Jan Popis - dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków poprowadzi  rozmowę nt. „Historyczne nagrania Ignacego Jana Paderewskiego”. Jego gośćmi będą: prof. Wojciech Kocyan - dyrektor artystyczny Towarzystwa im. Paderewskiego (Los Angeles, USA) oraz dr Bożena Schmid-Adamczyk Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica pro pace” (Genewa, Szwajcaria). Drugą cześć panelu nt. „Paderewski Warszawie” poprowadzi Ewa Kielak-Ciemniewska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Stolica” zapraszając do udziału varsavianistów m. in. Jerzego Zielińskiego.

Wieczorem 4 listopada w Łazienkach - w Podchorążówce odbędzie się koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program na festiwal, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego.

Trzeci dzień Festiwalu rozpocznie się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana, do udziału w którym zapraszamy młodych pianistów z warszawskich i poza warszawskich szkół muzycznych. Profesor Kocyan, utytułowany pianista i pedagog na co dzień jest wykładowcą Loyola-Marymount University w Los Angeles.

O godzinie 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina odbędzie się koncert pod Honorowym Patronatem Lukasa Beglingera Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej. Wystąpi „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian). W drugiej części wieczoru usłyszymy skrzypaczkę Agatę Szymczewską w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską. W ich wykonaniu zostanie zaprezentowana m.in. Sonata skrzypcowa Paderewskiego. Koncert poprzedzi projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

6 listopada zapraszamy na dwie wystawy do Łazienek Królewskich. Pierwsza pn. „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” zostanie zaprezentowana w galerii plenerowej przy Al. Ujazdowskich i będzie dostępna od 31 października, natomiast druga pn. „Historia serca Paderewskiego” w Podchorążówce o godz. 18.30.

O godzinie 19.00 tego samego dnia - w Podchorążówce odbędzie się projekcja filmu  „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem. Na zakończenie wieczoru i zwieńczenie części koncertowej Festiwalu z recitalem wystąpi pianista Kevin Kenner, wykonując utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

W dniu 8 listopada zapraszamy na Dzień  Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego. W programie spacer śladami Paderewskiego, który spod  hotelu Bristol o godz. 11.00 poprowadzi Rafał Jabłoński. O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i  sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego.

Na zakończenie Festiwalu, w dniu 9 listopada o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny i wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.


 
Organizatorzy powołali Komitet Honorowy Festiwalu, do którego przystąpili:

Lech Wałęsa – b. Prezydent RP

Wanda Nowicka – Wicemarszałek Sejmu RP

Jerzy Wenderlich – Wicemarszałek Sejmu RP

Grzegorz Schetyna – Minister Spraw Zagranicznych RP

Barbara Borys-Damięcka – Senator

Marek Borowski – Senator

Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów

Iwona Śledzińska-Katarasińska – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Lukas Beglinger – Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej

Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki

Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy

Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski

Jerzy Stępień – b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Ewa Łętowska – b. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Andrzej Seweryn – Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Andrzej Wajda – reżyser

Krystian Zimerman – pianista 
oraz Komitet Wspierający:

Ambasador Katarzyna Skórzyńska – Dyrektor Polskiego Instytutu Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego

Cezary Lusiński – doradca do spraw rozbrojenia, nieproliferacji i bezpieczeństwa ludzkiego w delegaturze Unii Europejskiej w Genewie, założyciel Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego

Mirosław Banach – Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego

Janusz Fogler – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wojciech Kocyan – Dyrektor Artystyczny Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles

Jerzy Kornowicz – Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Henryk Martenka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Justyna Morska – Prezes Zarządu Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego

Jan Popis – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Adam Radzikowski – Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krzysztof Sadowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego

Bożena Schmid-Adamczyk – Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica Pro Pace”

Andrzej Sadowski – Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha

Jan Tarczyński – Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej

ks. Grzegorz Michalczyk – Duszpasterz Środowisk Twórczych

Ryszard Zabielny – Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna

Marek Żebrowski – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Paderewskiego w Paso RoblesOrganizator Festiwalu: Fundacja "AVE ARTE"

Partnerzy Festiwalu: Filharmonia Narodowa, Muzeum Łazienki Królewskie, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Roche Polska, Organizacja Kulturalna „Musica Pro Pace” z Genewy, Hotele Warszawskie „Syrena”, Grupa Vidoq,  Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Polski Instytut Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego.

Partnerzy technologiczni: Ricoh, VES