Archiwum: Kwiecień 2018

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos


29 kwietnia 2018, godzina 18.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos poprowadzi znakomity dyrygent młodego pokolenia, Paweł Kapuła. Solistką będzie Marianna Żołnacz, laureatka m.in. nagrody Koryfeusz Roku 2017.

Rodzaj koncertu: Koncert nadzwyczajny, symfoniczny
Sala: Koncertowa
Cena: 25, 40 zł

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Paweł Kapuła - dyrygent
Marianna Żołnacz - flet
Anna Popek - prowadzenie koncertu
Paweł Burczyk - prowadzenie aukcji

Program:
Ignacy Jan Paderewski - Uwertura na orkiestrę symfoniczną [9’]
Carl Philipp Emanuel Bach - Koncert fletowy d-moll Wq 22
Przerwa [30']
Dmitrij Szostakowicz - I Symfonia f-moll op. 10 [31’]

Joanna Tic-Ramos jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu poprzecznego prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Ukończyła również Studium Muzyki Dawnej na warszawskiej uczelni. Jest dwukrotną stypendystką Austriackiego Forum Kultury i Austria Barock Akademie. W 2009 roku jako solistka prawykonała koncert na flet i orkiestrę Wolframa Wagnera wraz z Lubelską Orkiestrą Symfoniczną. W tym samym roku wyjechała wraz z mężem do Chile. Tam urodziło się ich pierwsze dziecko. Od 2011 do 2013 roku była pierwszą flecistką Orkiestry Symfonicznej ULS w La Serena (Chile). Przebywając w Chile, często dokonywała prawykonań utworów kompozytorów latynoamerykańskich w zespołach kameralnych oraz jako członkini orkiestry symfonicznej. W 2012 roku, podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Santiago, jej interpretacja utworu kompozytora Gabriela Galveza zyskała nominację do nagrody muzycznej „Altazor” w kategorii najlepsze wykonanie. W Chile Joanna prowadziła również działalność edukacyjną, prowadząc warsztaty z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz organizując koncerty edukacyjne dla przedszkolaków z najbiedniejszych dzielnic IV regionu Chile.

W 2013 roku Joanna Tic-Ramos wraz z rodzina wróciła do Polski, gdzie uczyła w szkołach muzycznych i prowadziła koncerty edukacyjne z Małą Filharmonią. W 2014 roku wraz z mężem założyła Ensamble Insularoj - zespół propagujący współczesną muzykę latynoamerykańską. Zespół zagrał kilkakrotnie w Polsce oraz w Niemczech, podczas Festiwalu Latynoamerykańskiego we Frankfurcie nad Menem.

W 2015 roku Joanna urodziła drugie dziecko, a kiedy córeczka ma rok, w 2016 roku u jej mamy został zdiagnozowany rak piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Przeszła operację oszczędzającą piersi oraz chemioterapię, którą zniosła bardzo źle. Próbowała również leczyć się metodami opartymi na immunoterapii, które jednak nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. W listopadzie 2017 roku badania kontrolne wykazały liczne przerzuty do kości oraz wznowę miejscową. Obecnie Joanna jest w trakcie leczenia bisfosfonianami, środkami hormonalnymi oraz czeka na operację jajników wraz z jajowodami. Leczy się w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. Obecnie stosowane metody leczenia nie są zbyt obiecujące, a jedynie hamują rozwój choroby.

Joanna mieszka w Warszawie wraz z mężem i dwójką dzieci w wieku 2 i 7 lat. Pozostała część rodziny niestety nie mieszka w stolicy. Praca zawodowa Joanny jest niemożliwa, ponieważ ciągłe badania, pobyty w szpitalach i operacje nie pozwalają na stałą i normalną pracę. Mąż, pianista, pracuje w dwóch szkołach muzycznych.

"Miarą Twojego człowieczeństwa, jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka" - ks. Mieczysław Maliński

W połowie roku 2017 dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość o ciężkiej chorobie Joanny Tic-Ramos. Dla wielu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej to bliska osoba, dla innych zwykła koleżanka lub po prostu obca osoba. Niemniej informacja o sytuacji Joanny oraz jej rodziny poruszyła serca nas wszystkich. Determinacja jaką wykazuje się na co dzień w walce z chorobą, ale również świadomość jak silny wpływ wywiera to na życie jej męża i dwójki malutkich dzieci, zainspirowały muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej do podjęcia działań mających na celu okazanie wsparcia w tej jakże trudnej sytuacji.

OFN postanowiła zorganizować koncert charytatywny, podczas którego zbierane będą środki na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie Joasi i Jej rodziny. Zapraszamy Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, gdzie piękno nienamacalnej sztuki spotyka się ludzką dobroczynnością.

Koncert symfoniczny poprowadzi znakomity dyrygent młodego pokolenia, Paweł Kapuła, a jako solistka wystąpi Marianna Żołnacz, laureatka nagrody Koryfeusz Roku 2017 oraz wielu innych wyróżnień, potwierdzających jej wyjątkowy talent mimo młodego wieku.

Podczas przerwy odbędzie się aukcja, którą poprowadzi Paweł Burczyk. W przeprowadzeniu zbiórki oraz aukcji - finansowego wparcia na dalsze leczenie Joanny Tic-Ramos - pomaga Fundacja Sedeka, opiekująca się na co dzień Joanną. W zbiórkę tę zaangażowanych jest wiele osób i podmiotów.

Organizatorami koncertu są: SPAM (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, spa-m.pl), wspierający działalność muzyków od 1956 roku, oraz Filharmonia Narodowa. Dzięki Nim jak i wielu innym podmiotom, patronom, ludziom dobrej woli - inicjatywa muzyków Filharmonii Narodowej może zostać zrealizowana.

Artyści OFN pragną zaznaczyć, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację koncertu nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. 

Marzeniem muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej jak i całej Instytucji jest stworzenie cyklicznego, corocznego wydarzenia, podczas którego zbierane będą fundusze na rzecz artystów znajdujących się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej i życiowej.

Pragniemy dzielić z Państwem to wydarzenie i liczymy na Państwa współudział!
Czytaj więcej »

Żegnamy Kolegę BOHDANA ŁUKASZEWICZA

Żegnamy Kolegę BOHDANA ŁUKASZEWICZA, który odszedł dnia 21 marca 2018 roku w wieku 88 lat. Zasłużony Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, aktywny muzyk, pedagog, wybitny znawca oboju i społecznik, postać niezwykle barwna, a przyjaciele o Nim mówią gawędziarz.
 
Urodzony pod Wilnem, gdzie spędził dzieciństwo w majątku rodziców. Następnie pięć ciężkich lat przeżył na Syberii na zesłaniu, a  po powrocie do Polski piętnaście lat pracował w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze", zaś od 1963 r.- w Białymstoku, gdzie przez 50 lat uczył gry na oboju w Zespole Szkół Muzycznych i był pierwszym oboistą orkiestry Filharmonii Białostockiej. O swoim pobycie w Białymstoku przed laty powiedział: Najdłuższy czas w moim życiu [...]. To jest największa przygoda moja muzyczna. Nigdy się nie spodziewałem, że mnie coś takiego spotka.      
 
Barwne historie z życia Profesora Łukaszewicza spisała Jego uczennica i współpracownica Anna Kisielewska, która przygotowuje książkę Jemu poświęconą. Zawierać ona będzie między innymi wiele anegdot, także historię podróży na Syberii z prosiakiem, którego polecono Mu zawieźć do sąsiedniej wsi, a ten ciągle uciekał. Ta barwna opowieść jest przykładem gawędziarskich zdolności Profesora i  - jak stwierdziła Pani Anna -  na jej podstawie można by napisać odrębną książkę.
 
Środowisko muzyków, reprezentowane przez nasze stowarzyszenie, łączy się w bólu z Rodziną Profesora i przekazuje słowa otuchy. 
 
                                                                                                   Zarząd Glówny
                                                                               Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Czytaj więcej »

Zmarł Zdzisław Nowicki

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 7 kwietnia 2018 r. w wieku 84 lat zmarł Członek SPAM Warszawskiego Samodzielnego Koła Seniorów Zdzisław Nowicki.

Msza żałobna odbędzie się 16 kwietnia 2018 r. o godz. 8.45 w parafii Św. Ignacego Loyoli, ul. Kazimierza Wóycickiego 14 A.
Wyprowadzenie do grobu nastąpi po mszy na Cmentarzu Północnym.

Czytaj więcej »

UWAGA! TWÓRCY I ARTYŚCI TRACĄ PRAWO DO UBEZPIECZEŃ WSTECZ

UWAGA! TWÓRCY I ARTYŚCI TRACĄ PRAWO DO UBEZPIECZEŃ WSTECZ

Czytaj więcej »

Europejskie Forum Saksofonowe 2018

EFS 2018


Europejskie Forum Saksofonowe 2018 odbędzie się w dniach 13-15.04.2018 w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.


Czytaj więcej »

200 lat kaliskich towarzystw muzycznych w perspektywie historycznej

20 kwietnia 2018 roku w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbędzie się konferencja popularnonaukowa „200 lat kaliskich towarzystw muzycznych w perspektywie historycznej”.
Czytaj więcej »

Od pieśni do piosenki

Od pieśni do piosenki


8 kwietnia 2018, godz. 17.00
Muzeum Lubelskie,
ul. Zamkowa 9, Lublin

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

NOWY ADRES BIURA ZG SPAM

Od 1 kwietnia 2018 r. Biuro Zarządu Głównego SPAM mieści się pod nowym adresem:

ul. Marszałkowska 84/92 lok. 202
00-514 Warszawa

Wejście od ulicy Żurawiej, klatka 3, pierwsze piętro. 


Czytaj więcej »

Koncert muzyki polskiej "KATYŃ IN MEMORIAM"

Koncert muzyki polskiej "KATYŃ IN MEMORIAM"
14 kwietnia 2018 r. o godz. 19.00
Archikatedra Łódzka 

Wykonawcy:
Kamil Zawadzki - skrzypce
Marcin Werner - dyrygent 
Orkiestra Kameralna Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina 

Organizacja koncertu: Jakub Kosmal
Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M