Stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w sprawie nieuwzględnienia w systemie rekompensaty reprogra

Stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w sprawie nieuwzględnienia w systemie rekompensaty reprograficznej smartfonów.


Czytaj więcej »

"Goplana" spektakl operowy Władysława Żeleńskiego

"Goplana" Władysława Żeleńskiego

sobota 11 września 2021, godz. 20:00
Dziedziniec Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

IX Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2021

NADZWYCZAJNY KONCERT– 21 sierpnia 2021 godz. 19.00 /sobota/ 

Prof. Halina Słonicka – In Memoriam

Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, ul. Muzyczna 1, Suwałki, wstęp wolny


KONCERT LAUREATÓW – 22 sierpnia 2021 godz. 19.00 /niedziela/ 

Koncert Laureatów II Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Prof. Haliny Słonickiej dla Uczniów, Studentów i Absolwentów w Suwałkach

Sala Kamedulska Hotelu LOFT 1898, ul. Pułaskiego 24 K, Suwałki, wstęp wolny

Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Muzyka Narodów

Muzyka Narodów

22 sierpnia 2021, godz. 18:00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »

Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego - inauguracja

Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego 

22 sierpnia 2021 r. godz. 18.00
Park miejski w Kałuszynie

Wstęp wolny!
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Muzyka z pogranicza

W imieniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski i wszystkich partnerów tegorocznej edycji festiwalu Fonie Lublina mamy przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z efektami realizacji koncertu "Muzyka z pogranicza". Koncert nagrano 24 lipca podczas występu na żywo. Premiera w wersji zdalnej odbyła się 1 sierpnia 2021 roku.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Muzyka z pogranicza

Muzyka z pogranicza

premiera on-line 1 sierpnia 2021 r. godz. 19:00
Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Między Wschodem a Zachodem

Między Wschodem a Zachodem

25 lipca 2021 r. godz. 19.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Koncert z udziałem publiczności 

Czytaj więcej »

Inauguracja IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie inaugurujące IV Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier!

25.07 o godz. 21.00 na scenie plenerowej Domu Kultury w Kałuszynie (plac Kilińskiego) wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego, która wykona autorską improwizowaną muzykę do filmu „Bestia" Aleksandra Hertza z 1917 roku.

Wstęp bezpłatny!

W ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier odbędzie się 8 wydarzeń artystycznych od lipca do grudnia 2021 r.

Organizator Fundacja „Czas Sztuki”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj więcej »

APEL ŚRODOWISK KREATYWNYCH W SPRAWIE SYSTEMU WSPARCIA ARTYSTÓW ZAWODOWYCH

APEL ŚRODOWISK KREATYWNYCH W SPRAWIE SYSTEMU WSPARCIA ARTYSTÓW ZAWODOWYCH


Polskie środowiska kreatywne, ponad wszelkimi podziałami, zdecydowanie popierają działania zmierzające do zbudowania kompleksowego systemu wsparcia artystów zawodowych. Na ustawę o uprawnieniach artysty zawodowego przygotowaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu polska branża kreatywna czeka niecierpliwie od kilkunastu lat. Pandemia pokazała, że nie ma czasu do stracenia.


Jednogłośnie apelujemyo uwzględnienie w systemie rekompensaty reprograficznej także smartfonów. To właśnie one są dziś osobistymi centrami kultury i symboliczna opłata od nich powinna stanowić podstawę systemu wsparcia dla artystów. Nie rozumiemy, dlaczego Polska miałaby nie wprowadzić takiej opłaty w minimalnej wysokości, zgodnie rozwiązaniami obowiązującymi w zdecydowanej większości państw w Europie.


Dla porównania przedstawiamy kwoty rekompensaty reprograficznej w innych krajach. Te liczby mówią same za siebie.


332 mln euro - Niemcy

277 mln euro - Francja

127 mln euro - Włochy

27 mln euro - Węgry

1,6 mln euro - Polska

dane za 2018 rok, dot. urządzeń audio i wideo, więcej informacji na www.artystazawodowy.pl


Wierzymy, że politycy rozumieją rolę i potrzebę polskiej kultury i apelujemy do nich o poparcie dla kompletnego systemu rekompensat i wsparcia dla artystów. Producenci i hurtownicy elektroniki nie zaprzestali torpedowania projektu ustawy, a artyści są teraz atakowani ze zwielokrotnioną mocą. Czujemy się zastraszani. Mało kto ma w tej chwili odwagę wypowiadać się publicznie w kwestii wsparcia dla kultury. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten hejt jest w dużej mierze sztucznie podsycany i na szczęście nie jest to głos polskiego społeczeństwa.


Poparcie dla systemu wsparcia artystów szybko ukróci tę nagonkę. I o to poparcie apelujemy. W tej sprawie mówimy jednym głosem, niezależnie od osobistych sympatii politycznych: zarówno ustawa, jak i kompleksowa aktualizacja rekompensat reprograficznej są bardzo potrzebne i wyczekiwane od lat. Dodatkowo polski projekty ustawy jako jedyny w Europie jest wyrazem solidarnościowej postawy artystów wobec części środowiska znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji.


Wiemy, że w żadnym kraju opłata nie została w zauważalnym stopniu przerzucona na konsumentów. Firmy zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE, mają możliwość odliczenia jej od swoich wielkich zysków. Dziękujemy Ministerstwu Kultury oraz tym politykom, którzy w debacie publicznej stawiają czoło pełnym hipokryzji argumentom przeciwników polskiej kultury. Wspólnie pokażmy młodemu pokoleniu, że wybranie drogi twórczej nie jest skazywaniem się na życie bez podstawowych zabezpieczeń.


Czytaj więcej »